Prezenty dla dzieci – praktyczne porady

Prezenty dla dzieci
Prezenty dla dzieci
Radość na twarzy malucha jest z pewnością widokiem bezcennym. W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci o wiele bardziej cieszą się z otrzymywanych prezentów, stąd zdecydowanie łatwiej je zadowolić i wybrać odpowiedni podarunek. Czy jednak potrafimy kupować dobre i wartościowe prezenty naszym pociechom? Zdaje się, że niewiele osób wie, co należy kupić maluszkom, by prezent był nie tylko wartościowy, przydatny i bezpieczny, ale przede wszystkim malujący uśmiech na dziecięcej buzi. Zanim więc kupisz kolejną lalkę lub rękawiczki przeczytaj poniższe wskazówki.

Czy ubranka są dobrymi prezentami?

Niezwykle często obdarujemy nasze dzieci prezentami, którymi są nowe spodenki, sweterek, bluzka i inne elementy garderoby. Jest to typowe postępowanie wszystkich babć i cioć, które takimi prezentami bardziej sprawiają radość rodzicom (odciążając ich od koniecznego wydatku), aniżeli dzieciom, dla których ubiór nie ma większego znaczenia.

Wyjątkiem jest sytuacja dzieci starszych (szczególnie dziewczynek), które przykładają znacznie większą uwagę do sposobu ubierania.

Jeśli zabawki – to jakie?

Tu również obowiązuje zasada dostosowania rodzaju prezentu do wieku dziecka. Trudno jest sobie wyobrazić, aby elektronicznie sterowany samochód był dobrym pomysłem na prezenty dla dzieci bardzo małe. Podobnie jak grzechotki i kolorowani nie będą cieszyć przedszkolaków i starszych. Oprócz wieku dzieci, kolejnym kryterium wyboru prezentów jest również płeć. O ile jest grupa zabawek, która będzie odpowiednia zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek (piłki, gry planszowe), o tyle trzeba lalki i samochody muszą być odpowiednio różnicowane. Kolejną zasadą, którą należy uwzględniać kupując prezenty dla dzieci, jest ich bezpieczeństwo. Niestety w rodzimych sklepach nie zawsze trafiamy na artykuły posiadające atesty dopuszczające je do użytku przez małe dzieci. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której nowa zabawka może dziecku wyrządzić krzywdę, warto dokładnie obejrzeć zabawkę, sprawdzić, czy nie jest wyprodukowana z materiałów wywołujących alergię (lakiery, farby) a także, czy nie zawiera zbyt małych części, które mogłyby zostać połknięte przez malucha.

Czy dobry prezent musi być drogi?

W wyborze prezentu nie zawsze musimy zwracać uwagę na jego cenę. Prezenty dla dzieci powinny być przede wszystkim pomysłowe, zaś to, czy są drogie, czy tanie, stanowi wyłącznie element drugoplanowy. W tym aspekcie liczy się fantazja a nie metka z ceną.